شرحی بر روستای خلیفه کندی - روستاهای خلیفه کندی و فستق نوبران ساوه

(( بسم الله الرحمن الرحیم))

 

شرحی بر روستای خلیفه کندی نوبران ساوه

موقعیت روستا :

 • ·         این روستا در دهستان بیات و بخش نوبران شهرستان ساوه در استان مرکزی قرار گرفته و توسط روستاهای دورزان ، تجره ، جوشقان ، جلکبر ، فستق محاط گردیده است.
 • ·         جاده اصلی منتهی به این روستا تقریباً در 7 کیلومتری از شهر نوبران به سمت همدان قرار گرفته و بعد از طی طریق از روستای دورزان به آن خواهیم رسید.

 

راه های دسترسی :

 • ·         این روستا دارای جاده آسفالته و راه شوسه بوده و در مجموع با ایجاد اتوبان تهران – همدان دارای راه دسترسی مناسبی می باشد.
 • ·         در حال حاضر با توجه به ایجاد راه های شوسه مناسب در روستا اغلب ساکنین جهت عزیمت به باغات خود از انواع موتورسیکلت و خودروهای سواری و باربری استفاده می نمایند. بطوریکه استفاده از چهارپایان حالت استثنایی یافته است.

 

مراکز خدماتی  و عمومی :

 • ·         در این روستا یک مرکز بهداشت جهت انجام کمک های اولیه وجود دارد ضمناً با توجه به اینکه اغلب منازل این روستا دارای حمام خانگی می باشد ، حمام عمومی روستا تعطیل و در حال حاضر مخروبه می باشد .
 • ·         در حال حاضر روستا دارای یک نانوایی (لواش)، یک سوپرمارکت می باشد.
 • ·         همچنین با توجه به آمدن سیل در برخی از فصول سال و تغییر مسیر رودخانه ، با همت و تلاش دهیار روستا و اهالی محترم پروژه ایجاد پل مستحکمی بر روی رودخانه در دستور کار روستا بوده و در آینده نزدیک نیز مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. انشاء الله
 • ·         در ضلع شمال شرقی روستا غسالخانه و قبرستان قرار گرفته است.

مرکز مذهبی :

روستا دارای یک مسجد به نام مسجد صاحب الزمان(عج) در مرکز روستا بوده که مرکز تجمع اهالی و میهمانان به خصوص در ماه محرم می باشد. انجام مراسم تعزیه خوانی ، پخش خیرات و نذری ها در این مسجد صورت می پذیرد.

 وضعیت معیشتی روستا:

 • ·         با توجه به عبور رودخانه مزلقان چای در این روستا و سایر روستاهای منطقه دارای باغات فراوانی بوده که در این باغ ها انواع محصولات کشاورزی و میوه مانند گردو، انگور ، سیب، هلو، انواع آلوچه ها ، تخمه آفتاب گردان ، زردآلو،آلبالو، گیلاس ، شاه توت، انواع صیفی جات و... به وجود می آید ، به راستی وجود خاک مناسب ، آب کافی و هوای معتدل این روستا و سایر روستاهای این بخش را منحصر به فرد نموده و زمینه ای مناسبی جهت فعالیت های کشاورزی ایجاد نموده است.
 • ·         روستاییان عزیز در کنار فعالیت های کشاورزی به دامپروری نیز پرداخته و دارای انواع گوسفندان ، بز ، گاو ،ماکیان و.. می باشند.

وضعیت بافت مسکونی روستا:

با توجه به حضور مجدد بازنشستگان لشگری و کشوری در روستا ، بافت قدیمی روستا تغییر نموده و در حال حاضر ساخت و ساز ساختمان های فراوانی در دستور کار اهالی قرار گرفته است ، بطوری که تقریباً بافت سنتی روستا از بین رفته و اغلب منازل به صورت ویلایی احداث شده اند.

وضعیت خدمات رفاهی :

با توجه به وجود تلفن های همراه و خانگی در روستا دیگر مخابرات روستا تعصیل گردیده و ساختمان آن بلااستفاده شده است. همچنین با انشعاب گاز در این روستا در آینده نزدیک دیگر استفاده از هیزم ها و نفت توسط روستاییان مطرود گشته و زندگی راحت تری را برای ایشان به ارمغان خواهد آورد.

بخش های تفریحی روستا :

 • ·         علاوه بر رودخانه زیبا و باغ های خرم و سرسبز در این روستا ، در قسمت شمالی روستا کوه ای به ارتفاع 2000 متر از سطح زمین قرار گرفته که خود این بر زیبایی روستا افزوده و می تواند جهت ورزش مفرح کوهپیمایی مورد استفاده قرار گیرد. 
 • ·         در رودخانه روستا نیز ماهی های خوبی وجود دارد که می توان از آنها استفاده نمود البته با توجه به آمدن سیل و صید بی رویه تعداد ماهیان از سالیان قبل کمتر شده که می بایست این موضوع مورد توجه اهالی روستا به خصوص میهمانان گرامی قرار گیرد تا بتوانیم از محیط زیست روستا به خوبی حفاظت و حراست نماییم.
 • ·         ضمناً در صورت داشتن تمایل به پیاده روی طولانی می توان از این روستا تا روستاهایی مانند روستای فستق ، جلکبر ، تجره ، جوشقان و... طی طریق نموده و از مناظر طبیعی استفاده نمود

 

منبع : بررسی میدانی از روستای خلیفه کندی

 

/ 0 نظر / 129 بازدید