روستاهای خلیفه کندی و فستق نوبران - مهمترین آداب مردم ساوه در ماه مبارک رمضان

رمضان ماه خدا و ماه نزول قرآن و رحمت الهی و ماه ضیافت الله‌است و مردم مسلمان و اهل تشیع ساوه به مانند سایر مسلمانان جهان همه ساله در این ماه پر برکت بدنبال بهره‌گیری بیشتر از خوان ضیافت الهی هستند.

آیین سنتی ومذهبی "الم ترانی" یکی‌از رسوم دیرینه درماه مبارک رمضان است که همواره برای مردمان این مرز و بوم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این مراسم در شبهای پایانی ماه‌مبارک رمضان و به‌ویژه آخرین چهارشنبه این ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در هر محله انجام می‌شود.

در این مراسم جوانان ونوجوانان با اجتماع در مقابل منازل اقوام، خویشان و همسایگان پس از گشودن در ازسوی صاحب خانه، هم صدا این شعار را می‌گویند:

"الم ترانیت می‌دهیم، ماه رمضانیت می‌دهیم، یک خرکی خریده‌ایم، دم و گوشش بریده‌ایم، هر چه می‌زنیم راه نمی‌ره، یک چیزی بدین تا راه بره".

شرکت‌کنندگان دراین مراسم سپس نام یکی‌از فرزندان آن خانه‌ای که در مقابل آن تجمع کرده‌اند را به نیکی صدا می‌زنند.

افراد شرکت‌کننده دراین مراسم درادامه مراسم "الم ترانی" باذکر این گفته که یا ثواب یا جواب برای گرفتن انعام از صاحب آن خانه به‌انتظار می‌ایستند

سپس صاحبخانه باخوشرویی وتقدیم شیرینی وتنقلات ونیز درصورت امکان مقداری پول از نوجوانان و جوانان شرکت‌کننده دراین مراسم به گرمی پذیرایی می‌کند.

در برخی مواقع دراین مرحله از برنامه "الم ترانی" ممکن است که جوانی از منزل صاحبخانه با رفتن به پشت بام و ریختن ظرف آب بر روی شرکت‌کنندگان در این مراسم اقدام به شیرین کاری کند.

بعد از این افراد به در منازل بقیه افراد فامیل و یا همسایه محله خود رفته و این برنامه را تکرار می‌کنند و تا پاسی از شب به اجرای مراسم "الم ترانی " می‌پردازند.

در پایان این مراسم شرکت‌کنندگان با تقسیم هدایا بین یکدیگر با خوشحالی از هم جدا شده و به خانه‌های خود می‌روند.

مردم ساوه‌ اجرای این مراسم را نوعی وداع با ماه رمضان تلقی کرده و پس از آن خود را برای برپایی جشن عید سعید فطر آماده می‌کنند.

نام "الم ترانی" از یکصد و پنجمین سوره قرآن کریم (سوره‌فیل) که با "الم تر" آغاز می‌شود اقتباس شده که این به معنی "آیا مرا نمی‌بینی؟" است.

این مراسم معمولا در شبهای پایانی ماه مبارک رمضان به ویژه ‪ ۲۷ماه رمضان که‌مصادف با به هلاکت رسیدن "ابن ملجم مرادی" ملعون قاتل امیر المومنین (ع) است با شور و شعف فراوانی برگزار می‌شود

منبع : http://markazi.irib.ir/

/ 0 نظر / 14 بازدید